Arhiva

Posts Tagged ‘Europa League’

Europa League 08.04.2010

Meciuri si rezultate Europa League 08.04.2010

Liverpool 4-1 Benfica
Wolfsburg 0-1 Fulham
Standard 1-3 Hamburg
Atletico 0-0 Valencia

Europa League – 18.03.2010

Meciuri si rezultate Europa League 18.03.2010

Fulham    4 – 1    Juventus
Marseille    1 – 2    Benfica
Standard Liege    1 – 0    Panathinaikos
Werder Bremen    4 – 4    Valencia
Anderlecht    4 – 3    Hamburger SV
Liverpool    3 – 0    Lille
Sporting Lisbon    2 – 2    Atletico Madrid
Wolfsburg    2 – 1    Rubin Kazan

Echipele calificate in sferturile de finala EUROPA LEAGUE :

Standard Liege, fara romanul Grozav, a invins, pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (gol Mbokani ’45+2), Panathinaikos Atena. Meciul tur fusese castigat tot de echipa din Liege, cu scorul de 3-1.

Benfica Lisabona a acces in sferturi datorita victoriei, cu scorul de 2-1, din meciul din deplasare cu Olympique Marseille(Franta). Golurile au fost inscrise de Pereira ’75 si Kardec ’90+1 pentru oaspeti, respectiv Niang ’70. In tur, cele doua echipe terminasera la egalitate, scor 1-1.

Fulham a invins, joi, pe teren propriu, Juventus scor 4-1 (goluri Zamora ‘9, Gera ’39, ’49 – penalti, Dempsey ’83 / Trezeguet ‘2). In tur, Juventus obtinuse o victorie, cu scorul de 3-1.

Valencia s-a calificat in sferturile de finala ale Ligii Europa dupa ce a remizat, joi, in deplasare, scor 4-4, cu Werder Bremen. Golurile au fost marcate de Almeida ’26, Frings ’57 (penalti), Marin ’62, Pizarro ’84 pentru Werder Bremen, respectiv Villa ‘3, ’45, ’66, Mata ’15. In meciul tur, disputat la Valencia, rezultatul a fost de 1-1. Valencia a eliminat echipa din Bremen datorita numarului mai mare de goluri inscrise in deplasare.

Liverpool a reusit sa intoarca rezultatul de 0-1 din tur si merge in sferturi dupa 3-0 pe Anfield. Golurile au fost marcate de Gerrard ‘9 si Torres ’49, ’89. Benitez a reusit, prin acest rezultat sa intrerupa seria de rezultate slabe atat din campionat, cat si din competitiile europene.

Hamburg s-a calificat in sferturi, chiar daca a fost invinsa de Anderlecht, scor 4-3, datorita rezulatului din meciul tur, 3-1. Golurile au fost marcate de Suarez ’45, Lukaku ’45, Biglia ’59, Boussoufa ’66, pentru belgieni, respectiv Boateng ’43, Jansen ’54 si Petric ’75, pentru nemti.

Atletico Madrid merge in sferturi dupa dubla senzationala reusita de Aguero ‘3, 33. Sporting a egalat in ’45, prin Polga si a sperat pana in ultimul minut in calificare.

Wolfsburg se califica dramatic prin golul marcat de Gentner in ultimul minut al prelungirilor.

Rezultate Europa League 17.12.2009

Meciuri si rezultate Europa League 17.12.2009

Grupa A

Ajax 1-3 Anderlecht (Emanuelson ’77 / Lukaku ’13, ’23, Legear ’44)
Dinamo Zagreb 1-2 Timisoara (Scutaru ’80 a / Bucur ’67, Goga ’84)

Clasament

Anderlecht     11
Ajax     6     11
Dinamo Zagreb     6
Poli Timisoara     5

Grupa B

Lille 3-1 Slavia Praga (Cabaye ’25, Gervinho ’40, Obraniak ’80 / Vlcek ’56)
Genoa 1-2 Valencia (Crespo ’51 / Bruno ’45, Villa ’90)

Clasament

Valencia     12
Lille     10
Genoa     7
Slavia Praga     3

Grupa C

Hapoel Tel-Aviv 1-0 Hamburger SV (Yeboah ’23)
Rapid Viena 3-3 Celtic (Jelavic ‘1, ‘8, Salihi ’19 / Fortune ’24, Fortune ’67, McGowan ’90)

Clasament

Hapoel Tel Aviv     12
Hamburger SV     10
Celtic     6     6
Rapid Viena     5

Grupa G

Lazio 0-1 Levski Sofia ( Yovov ’61)
Villarreal 0-1 FC Salzburg (D. Svento ‘7)

Grupa G     Puncte
Salzburg     18
Villarreal     9
Lazio     6     6
Levski Sofia     3

Grupa H

Steaua 1- 1 Twente (P. Kapetanos ’18/ Stam ’35)
Fenerbahce 1- 0 Sheriff (U. Boral  ’15)

Grupa H     Puncte
Fenerbahce     15
Twente     8
Sheriff     5
Steaua Bucuresti     4

Grupa I

Everton 0- 1 BATE Borisov (A. Yurevich ’75)
Benfica 2- 1AEK Atena (A.F.D. Maria ’45, 73/ I. Blanco ’84)

Grupa I     Puncte
Benfica     15
Everton     9
BATE Borisov     7
AEK     4

Europa League 01.10.2009

Meciuri si rezultate Europa League 01.10.2009 (Cupa Uefa 01.10.2009) :

Grupa G
Levski Sofia (Bulgaria) – Lazio Roma (Italia) 0-4
Au marcat: Matuzalem ’22, Zarate ’45+1, Meghni ’67, Rocchi ’73
Red Bull Salzburg (Austria) – Villarreal (Spania) 2-0
Au marcat: Janko ’21, Tchoyi ’84.

Clasament: 1. Red Bull Salzburg – 6 puncte, 2. Lazio Roma – 3 puncte, 3. Villarreal – 3 puncte, 4. Levski Sofia – 0 puncte.

Grupa H
Twente Enschede (Olanda) – Steaua Bucuresti (Romania) 0-0
Serif Tiraspol (Moldova) – Fenerbahce Istanbul (Turcia) 0-1
A marcat: Alex ’53.

Clasament: 1. Twente Enschede – 4 puncte, 2. Fenrbahce Istanbul – 3 puncte, 3. Steaua Bucuresti – 2 puncte. 4. Serif Tiraspol – 1 punct.

Grupa I
AEK Atena (Grecia) – Benfica Lisabona (Portugalia) 1-0
A marcat: Majstorovici ’43
BATE Borisov (Belarus) – Everton (Anglia) 1-2
Au marcat: Lihtarovici ’16 / Fellaini ’68, Cahill ’77.

Clasament: 1. Everton – 6 puncte, 2. Benfica Lisabona – 3 puncte, 3. AEK Atena – 3 puncte, 4. BATE Borisov – 0 puncte.

Grupa J
Toulouse (Franta) – FC Bruges (Belgia) 2-2
Au marcat: Sissoko ’54, Gignac ’84 / Akpala ’52, De Mets ’90+4
Sahtior Donetk (Ucraina) – Partizan Belgrad (Serbia) 4-1
Au marcat: Lomici ’24 (autogol), Luiz Adriano ’38, Jadson ’54, Rakitki ’67 / Ljajici ’86.

Clasament: 1. Sahtior Donetk – 6 puncte, 2. Toulouse – 4 puncte, 3. FC Bruges – 1 punct, 4. Partizan Belgrad – 0 puncte.

Grupa K
FC Copenhaga (Danemarca) – Sparta Praga (Cehia) 1-0
A marcat: D. N’Doye ’25
PSV Eindhoven (Olanda) – CFR Cluj (Romania) 1-0
A marcat: Bakkal ‘9.

Clasament: 1. PSV Eindhoven – 4 puncte, 2. CFR Cluj – 3 puncte, 3. FC Copenhaga – 3 puncte, 4. Sparta Praga – 1 punct.

Grupa L

Werder Bremen (Germania) – Athletic Bilbao (Spania) 3-1
Au marcat: Hunt ’19, Naldo ’41, Frings ’90+4 (penalti) / Llorente ’90+1
Austria Viena (Austria) – Nacional Madeira (Portugalia) 1-1
Au marcat: Schumacher ’76 / Ruben Micael ’35.

Clasament: 1. Werder Bremen – 6 puncte, 2. Athletic Bilbao – 3 puncte, 3. Nacional Madeira – 1 punct, 4. Austria Viena – 1 punct.

Europa League 17.09.2009

Meciuri si rezultate Europa League 17.09.2009

Champions League – Group A
Juventus    1 – 1    Bordeaux
Maccabi Haifa    0 – 3    Bayern Munich

Champions League – Group B
Besiktas    0 – 1    Manchester U.
Wolfsburg    3 – 1    CSKA Moscow

Champions League – Group C
Marseille    1 – 2    AC Milan
Zurich    2 – 5    Real Madrid

Champions League – Group D
Atletico Madrid    0 – 0    APOEL Nicosia
Chelsea    1 – 0    FC Porto

Champions League – Group E
Liverpool    1 – 0    Debrecen
Lyon    1 – 0    Fiorentina

Champions League – Group F
Dynamo Kyiv    3 – 1    Rubin Kazan
Inter Milan    0 – 0    Barcelona

Champions League – Group G
Sevilla    2 – 0    Unirea Urziceni
Stuttgart    1 – 1    Rangers

Champions League – Group H
Olympiakos Piraeus    1 – 0    AZ Alkmaar
Standard Liege    2 – 3    Arsenal

Europa League – Group A
Ajax Amsterdam    0 – 0    FC Timisoara
Dinamo Zagreb    0 – 2    Anderlecht

Europa League – Group B
Genoa    2 – 0    Slavia Prague
Lille    1 – 1    Valencia

Europa League – Group C
Hapoel Tel Aviv    2 – 1    Celtic
Rapid Vienna    3 – 0    Hamburger SV

Europa League – Group D
Hertha BSC    1 – 1    Ventspils
SC Heerenveen    2 – 3    Sporting Lisbon

Europa League – Group E
Basel    2 – 0    AS Roma
CSKA Sofia    1 – 1    Fulham

Europa League – Group F
Panathinaikos    1 – 3    Galatasaray
Sturm Graz    0 – 1    Dinamo Bucuresti

Europa League – Group G
Lazio    1 – 2    RB Salzburg
Villarreal    1 – 0    Levski Sofia

Europa League – Group H
Fenerbahce    1 – 2    FC Twente Enschede
Steaua Bucuresti    0 – 0    FC Sheriff

Europa League – Group I
Benfica    2 – 0    BATE Borisov
Everton    4 – 0    AEK Athens

Europa League – Group J
Club Brugge    1 – 4    Shakhtar Donetsk
Partizan Belgrade    2 – 3    Toulouse

Europa League – Group K
CFR Cluj    2 – 0    FC Copenhagen
Sparta Prague    2 – 2    PSV Eindhoven

Europa League – Group L
Athletic Bilbao    3 – 0    Austria Vienna
Nacional    2 – 3    Werder Bremen

Europa League – Group A
Ajax Amsterdam    0 – 0    FC Timisoara
Dinamo Zagreb    0 – 2    AnderlechtEuropa League – Group B
Genoa    2 – 0    Slavia Prague
Lille    1 – 1    Valencia

Europa League – Group C
Hapoel Tel Aviv    2 – 1    Celtic
Rapid Vienna    3 – 0    Hamburger SV

Europa League – Group D
Hertha BSC    1 – 1    Ventspils
SC Heerenveen    2 – 3    Sporting Lisbon

Europa League – Group E
Basel    2 – 0    AS Roma
CSKA Sofia    1 – 1    Fulham

Europa League – Group F
Panathinaikos    1 – 3    Galatasaray
Sturm Graz    0 – 1    Dinamo Bucuresti

Sturm Graz – Dinamo

Clubul Dinamo va pune in vanzare biletele pentru partida pe care gruparea din stefan cel Mare o va disputa impotriva austriecilor de la Sturm Graz, in deplasare, meci din grupele Europa League, informeaza site-ul oficial al echipei.

Suporterii dinamovisti vor putea cumpara 792 de bilete, la pretul de 34 de euro bucata, in sectorul 27 al stadionului UPC Arena.

Dintre acestea, 392 de tichete vor putea fi achizitionate de la casele arenei din Graz, iar restul de 400 de bilete urmeaza sa fie puse in vanzare la stadionul Dinamo, dupa urmatorul program:
vineri – 10:00-18:00
sambata – 10:00-16:00
luni – 10:00-18:00

Sturm Graz va intalni Dinamo, joi, de la ora 20:00, intr-un meci din Grupa F a Ligii Europa.

Programul meciurilor din play-off-ul Europa League!

25/08/2009 Un comentariu

Programul partidelor care vor avea loc, marti si joi, in mansa secunda a play-off-ului Europa League:

Marti:
Sahtior Donetk (Ucraina) 2-0 Sivasspor (Turcia), in tur 4-0

Joi:
ora 17.00: Aktobe (Kazahstan) – Werder Bremen (Germania), in tur 3-6
ora 18.00: Karabakh (Azerbaidjan) – FC Twente (Olanda), in tur 1-3
ora 19.00: Sigma Olomouc (Cehia) – Everton (Anglia), in tur 0-4
Amkar Perm (Rusia) – Fulham (Anglia), in tur 1-3
Hapoel Tel-Aviv (Israel) – Teplice (Cehia), in tur 2-1
Dinamo Moscova (Rusia) – TSKA Sofia (Bulgaria), in tur 0-0
ora 19.15: Hertha Berlin (Germania) – Bröndby (Danemarca), in tur 1-2
ora 19.30: Slovan Bratislava (Slovacia) – Ajax Amsterdam (Olanda), in tur 0-5
Zenit Sankt-Petersburg (Rusia) – Nacional Madeira (Portugalia), in tur 3-4
ora 19.45: Heerenveen (Olanda) – PAOK Salonic (Grecia), in tur 1-1
OSC Lille (Franta) – RC Genk (Belgia), in tur 2-1
CFR Cluj (Romania) – FK Sarajevo (Bosnia), in tur 1-1
ora 20.00: Elfsborg (Suedia) – Lazio Roma (Italia), in tur 0-3
Tromso (Norvegia) – Athletic Bilbao (Spania), in tur 2-3
ora 20.15: Austria Viena (Austria) – Metalurg Donetk (Ucraina), in tur 2-2
Metalist Harkov (Ucraina) – Sturm Graz (Austria), in tur 1-1
ora 20.30: MSK Zilina (Slovacia) – Partizan Belgrad (Serbia), in tur 1-1
FC Basel (Elvetia) – FK Baku (Azerbaidjan), in tur 3-1
Slovan Liberec (Cehia) – Dinamo Bucuresti (Romania), in tur 2-0
ora 21.00: Litex Loveci (Bulgaria) – BATE Borisov (Belarus), in tur 1-0
Levadia Tallinn (Estonia) – Galatasaray (Turcia), in tur 0-5
Sparta Praga (Cehia) – Maribor (Slovenia), in tur 2-0
AEK Atena (Grecia) – FC Vaslui (Romania), in tur 1-2
ora 21.30: Villarreal (Spania) – NAC Breda (Olanda), in tur 3-1
FC Bruges (Belgia) – Lech Poznan (Polonia), in tur 0-1
Odense (Danemarca) – Genoa (Italia), in tur 1-3
Hamburger SV (Germania) – Guingamp (Franta), in tur 5-1
Fenerbahce (Turcia) – FC Sion (Elvetia), in tur 2-0
Steaua Rosie Belgrad (Serbia) – Slavia Praga (Cehia), in tur 0-3
ora 21.35: Heart of Midlothian (Scotia) -Dinamo Zagreb (Croatia), in tur 0-4
ora 21.45: AS Roma (Italia) – Kosice (Slovacia), in tur 3-3
PSV Eindhoven (Olanda) – Beni Yehuda Tel-Aviv (Israel), in tur 1-0
Saint Patrick’s Athletic (Irlanda) – Steaua Bucuresti (Romania), in tur 0-3
Vorskla Poltava (Ucraina) – Benfica Lisabona (Portugalia), in tur 0-4
ora 22.00: Toulouse (Franta) – Trabzonspor (Turcia), in tur 3-1
Aston Villa (Anglia) – Rapid Viena (Austria), in tur 0-1
ora 22.30: Valencia (Spania) – Stabaek (Norvegia), in tur 3-0